آموزش حمایت های روانی اجتماعی در بلایا ، بحران و حوادث غیر مترقبه

آموزش حمایت های روانی اجتماعی در بلایا ، بحران و حوادث غیر مترقبه

ایران یکی از ده کشور بلا خیز دنیاست و در یکصد سال اخیر بیش از 180000نفر در این بلایا که بطور عمده زلزله بوده است کشته شده اند . در طی 8 سال گذشته 924 زلزله 3 تا 3/7 ریشتری اتفاق افتاده که باعث کشته شدن17676 نفر و زخمی شدن 53300 نفر وتخریب 275000 منزل مسکونی و وارد آمدن 2500بیلیون ریال خسارت مالی شده است.

آموزش حمایت های روانی  اجتماعی در بلایا ، بحران و حوادث غیر مترقبهدر جریان بلایای طبیعی آسیب بهداشتی به افراد مثل یک کوه عظیم یخ است که قسمت اعظم آن زیر آب قرار دارد و دیده نمی شود . مرگ ومجروحیت جسمانی در بخش بیرونی آب قرار گرفته ولی معلولیت و عواقب روانی حوادث که گاهی تا پایان عمر باقی می ماند بدنه اصلی این کوه یخ را تشکیل می دهد و در اکثر موارد مورد غفلت قرار می گیرد .  تعریف مفاهیم سلامت : حالت رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی ونه فقط فقدان بیماری .

بهداشت روانی: حالتی ازرفاه که دران فرد توانا ئی هایش را باز می شناسد و قادر است با استرس های معمول زندگی تطابق حاصل کرده از نظر شغلی مفید و سازنده باشد و با دیگران مشارکت و همکاری داشت باشد . آسیب دیده : شخصی است که در اثر حادثه از ادامه زندگی سالم خود چه از نظر جسمانی وچه از نظر روانی و خانوادگی و اجتماعی محروم گردیده است . بحران : رویداد یا موقعیتی است که در ان امکانات و منابع معمولی فرد برای تحمل و سازگاری با شرایط ممکن است کافی نباشد و موجب بروز واکنشهای عاطفی و رفتاری مختلفی شود . استرس : هر گاه فشاری بر شخصی وارد اید واکنشی در او ایجاد می شود این واکنش علائم جسمانی وروانی دارد که تغییراتی در فرد ایجاد می کند که به این واکنش غیر اختصاصی به محرک استرس گویند . تیم حمایت روانی اجتماعی : متشکل است از یک روانشناش و یک روان پزشک ودر صورت لزوم یک مددکار اجتماعی که خدمات روانی- اجتماعی را تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان واموزش پزشکی انجام می دهد . بلا : اختلال شدید زیست محیطی و روانی- اجتماعی که از توانائی جامعه برای مقابله با مشکلات فراتر باشد .

بلاياي طبيعي , بلاياي انسان ساخته , سیل  زلزله و آتشفشان , طوفان و گرد باد , سقوط بهمن , خشکسالی و گرما زدگی, اتش سوزی جنگلها ,همه گیری بیماریهای عفونی , امواج سهمگین از دریا به خشکی یا پیشروی دریا ,  اتش سوزی منزل , حادثه تصادف مرگبار با اتومبیل , سقوط هواپیما ,فرو ریختن مسیر عابرین , آزاد شدن مواد شیمیایی سمی , حوادث هسته ای

آموزش حمایت های روانی اجتماعی در بلایا ، بحران و حوادث غیر مترقبه

تعریف مفاهیم

مراحل مختلف واكنش هاي رواني پس از بلايا

آموزش والدین در مورد کودکان آسیب دیده

با ورود به منطقه حادثه دیده به عنوان امدادگرچه باید کرد؟

مراحل سوگ

موارد مورد توجه در برخورد با افرادی که بستگان خود را از دست داده اند

چگونه حمایت اجتماعی کنیم ؟

چگونه مسائل و مشکلات محله خود را شناسائی کنیم ؟

چگونه باید از خود مراقبت کنیم؟

علائمی که نشان می دهد دچار فرسودگی شده اید


آمار و اطلاعات

بازدید امروز :80
بازدید دیروز :329
این هفته :1171
این ماه :4300