اصول هفت گانه ی هلال احمر را در اردوها تمرین کنیم!

اصول هفت گانه ی هلال احمر را در اردوها تمرین کنیم!

زمانی که پذیرفتید عضو جامعه‌ی بزرگ هلال‌احمر باشید، خود را به اصول هفت‌گانه‌ی آن متعهد کرده‌اید. بشردوستی، خدمات داوطلبانه، یگانگی، جهان‌شمولی، بی‌طرفی، بی‌غرضی و عدم‌وابستگی اصولی است که مادامی که یک عضو هلال‌احمری هستید باید سرمشق شما در تمام لحظاتتان باشد.

به تک‌تک آن‌ها خوب بیاندیشید. در جمع بحث‌های گروهی راه بیاندازید و هرکدام از این هفت اصل را به چالش بکشید. درباره‌ی آن‌ها با یکدیگر گفتگو کنید تا همگی به یک تعریف مشترک و یکسان از این مفاهیم برسید. درباره‌ی آن‌ها مطالعه کنید. ببینید پشت هریک از این هفت واژه چه مفهومی نهفته شده است. چرا صلیب‌سرخ جهانی این هفت ویژگی را برای یک داوطلب مهم‌تر از بقیه دانسته و به‌عنوان اصولی که همه باید به آن متعهد باشند انتخاب کرده است.

تقریبا تمام نکاتی که در این مجموعه به آن‌ها اشاره شده و تاکید شده است که نسبت به آن‌ها حساس باشید تلاش می‌کند تا یکی از این اصول هفت‌گانه را دربربگیرد. شما فکر کنید و ببینید که چه نکات دیگری باید رعایت شود، به چه موضوعات دیگری باید پرداخت تا این بسته کامل شود.

واقعیت آن است که مادامی که توجه و رعایت این اصول در افراد درونی نشود صحبت کردن و تکرار آن‌ها چندان فایده‌ای نخواهد داشت و بیشتر به یک شعار تبدیل می‌شود. این تصور را نداشته باشید که آن‌زمان که در شرایط بحرانی به‌عنوان یک داوطلب در منطقه حضور پیدا کردید مراقب خواهید بود تا این هفت اصل را رعایت کنید. شما باید با این اصول زندگی کنید و کاری کنید که در هر لحظه و موقعیتی فارغ از این که در بحران قرار گرفته اید و یا درحال گذران زندگی شخصی خود هستید، این هفت اصل، ذاتی و درونیتان شود و جهان‌بینی‌تان برمبنای آ‌ن‌ها شکل بگیرد.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به نهادینه کردن هفت اصل هلال‌احمر کمک کند بحث و گفتگو کردن در مورد هریک از آن‌ها با همراهان و دوستانتان است.

خود را در موقعیت‌های مختلف، متفاوت و پیچیده قرار دهید و تصور کنید که در هر شرایطی این روحیه در شما ایجاد شده است که بتوانید به تمام این اصول پایبند باشید. با خودتان صادق باشید. واقعا رعایت همه‌ی آن‌ها در برخی شرایطِ خاص، بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

این که در هر وضعیتی همه‌ی انسان‌ ها را فارغ از ویژگی‌های متفاوتی که دارند و رفتاری که کرده‌اند باهم برابر ببینید.

این‌که درحین امدادرسانی دوست و دشمن و خودی و غیرخودی برای شما اهمیت نداشته باشد.

این‌که هیچ‌گونه چشم‌داشت مالی و مادی در مقابل کاری که انجام می‌دهید از هیچ‌کس نداشته باشید و ... روحیه‌ی والا و بزرگی را می‌طلبد.

شما باید تلاش کنید تا رعایت تک‌تک این اصول را در موقعیت‌های مختلف تمرین کنید و همواره در ذهن خود به آن‌ها بپردازید.


منبع : اردو، راهنمای عمل اعضای سازمان جوانان هلال احمر، معاونت دانشجویی و جوانان، بهار و تابستان  1392


آمار و اطلاعات

بازدید امروز :54
بازدید دیروز :236
این هفته :560
این ماه :6234