خاطره ای از زلزله آذربایجان و معرفی یک جوان موفق

21 مرداد ماه 1391 سالروز وقوع زلزله آذربایجان شرقی است. زلزله ای که سه شهر ورزقان، هریس واهر را لرزاند . تعدادی از هم وطنان عزیزمان را در این زلزله از دست دادیم. عده زیادی دچار مصدومیت شدند. زنان زیادی بی سرپرست شدند و تعدادی از کودکان هم طعم تلخ یتیمی را چشیدند.

ملت ایران هنوز هم بخاطر این واقعه داغدار است.اینجانب در جریان آن واقعه تلخ مسئولیت طراحی مدل مداخله روانی اجتماعی جوانان هلال احمر را ازطرف رئیس وقت سازمان جوانان هلال احمر(جناب محمدجعفریان )عهده دار شدم.

دومین روزاین زلزله بود که به همراه جناب جعفریان وارد تبریز شدیم. شب هنگام زمان افطار بود که بدون فوت وقت عازم بازدید و ارزیابی وضعیت مناطق زلزله زده برای شروع کارخودمان شدیم.سه شهر و تعدادی از روستاهای زلزله زده آن شب بازدید شدند. روستاهای جیغا،باجه باج  و... از جمله روستاهای مورد بازدید ما بود. با تعدادی از شهروندان و مسئولان امداد رسانی هم مصاحبه هایی کوتاه انجام دادیم.بازدید ما تا بیست دقیقه به اذان صبح به طول انجامید. افطار وسحری همان زمان درکنار امدادگران با تناول یک سیب زمینی و تخم مرغ آب پز انجام شدو پس ازنماز مجددا جهت برگزاری جلسه عازم تبریز شدیم.تقریبا بعداز ظهر روز سوم با جلساتی که با جناب جعفریان و مسئولان استانی هلال احمر داشتیم طرح اولیه مداخله روانی اجتماعی برای حمایت ازعزیزان آسیب دیده طراحی شد.

اعزام جوانان استانهای هم جوار در قالب کاروان های نیکوکاری  ارایه خدمات روانی اجتماعی  در بلایا با رویکرد اجتماع محور، راه اندازی فضاهای دوستدار کودک و نوجوان در چهل روستای آسیب دیده، استفاده از ظرفیت سازمان نظام روان شناسی و انجمن مددکاران اجتماعی ایران از جمله مواردی بودندکه درطرح اولیه به چشم می خورد.

متناسب با نیازهای آسیب دیدگان این طرح کامل ترشد. در پنجمین روز زلزله با هماهنگی انجام شده بین معاونت جوانان هلال احمر استان آذربایجان شرقی و معاونت اجتماعی بهزیستی استان درقالب تفاهمنامه مشترک اولین فضای دوستدار کودک و نوجوان در روستای دق دقان راه اندازی شد. در ادامه این برنامه جوانان بیست و پنج استان کشور در قالب کاروانهای نیکوکاری جهت ارایه خدمات براساس پروتکل پیش بینی شده در مناطق آسیب دیده از زلزله حاضرشدند.

جوانان زیادی در این واقعه غم بار فرصت خدمت رسانی به هم وطنان عزیزمان  پیدا کردند.اما دونفر از این عزیزان علاوه برخدمت رسانی در ثبت وقایع و خاطرات نیز در قالب عکس و فیلم کوتاه فعال بودند. مرتضی امین الرعایایی و میلاد صمیمی نعمتی دو جوانی که به آنها اشاره شد در جشنواره های مختلفی شرکت داشته و افتخارات زیادی کسب کرده اند.

دراین یاداشت معرفی  مختصری از مرتضی امین الرعایایی و فعالیت های ایشان به مناسبت سالروز زلزله آذربایجان ارایه می شود .

ایشان متولد 21 مرداد ماه 1367است .جوان برتر کشور در سال 91 در عرصه فعالیت های اجتماعی می باشد ، وی موفق به دریافت تندیس مهرورزی ، نشان برتر در عرصه فعالیت های بشر دوستانه ، تندیس کبوتر صلح و... شده است.

شاید فکرش راهم نمی کردکه سالروز تولدش با زلزله آذربایجان مقارن شود. ایشان سرپرست تیم حمایت های روانی و امدادی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی اعزامی به مناطق زلزله زده استان های آذربایجان شرقی (شهریورماه91) خراسان جنوبی (آذرماه 91) و بوشهر (فرودین ماه 92) می باشد .خدمات ایشان و همکارانشان بدلیل حضور در چندین سانحه طبیعی سالهای سال در ذهن مردم قدرشناس ایران خواهد ماند. بعد از زلزله نمایشگاه عکسی با حمایت سازمان جوانان  با موضوع مداخلات روانی اجتماعی در بلایا در فرهنگسرای بهمن توسط ایشان برگزار شد .

سالروز زلزله شهرهای هریس، ورزقان واهر بهانه ای شد برای به نمایش گذاشتن تعدادی از این عکس ها. در قسمت گالری سایت با هم به نظاره این نمایشگاه مجازی می نشینیم.

میلاد صمیمی نعمتی
سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر جوادی روزهای خدمت رسانی در آذربایجان شرقی تلخ و شیرین بود.تلخی اش قالب بود و قلبهای همه ما امدادگران را به درد اورد.امدادگر باشی و قلم و دوربین نیز در دستانت باشد به عمق فاجعه پی میبری نه یک حادثه...سپاس از دقت نظر و لطف شما.روزهای خدمت رسانی در آذربایجان را خوشبینانه در سیبهای سرخ و گلهای افتابگردان خلاصه کردیم.تقدیم شما و همه هموطنان ساکن در اهر هریس و ورزقان.ایمن بمانید صمیمیhttp://rescuer.ir/post/615