پیام معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی

سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی پیامی صادر نمود.

به گزارش خبرنگار پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی ایران و به نقل از خبرایران: متن پیام به شرح زیر است؛

در تقویم حرفه‌ای مددکاران اجتماعی ایران دو روز نمادین وجود دارد. یک روز ملی به مناسبت زادروز باشکوه امام علی (ع)، الگوی جوان‌مردی و مددکاری، و دیگری روز جهانی مددکاری، آخرین سه‌شنبه ماه مارس میلادی که امسال برابر شده است با ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ خورشیدی.

 مددکاران اجتماعی در سراسر جهان هر ساله با محوریت مساله‌های مختلف اجتماعی که مددکاران اجتماعی با آن‌ها مواجه‌اند؛ هم‌چون: خشونت، معلولیت ،حقوق بشر، حقوق کودک، مهاجران و امثالهم، سیاست‌گذران را به توجهی دوباره به مسوولیت‌های‌شان در قبال گروه‌های آسیب‌پذیر دعوت می‌کنند.

 فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی هر چند سال یک‌بار متناسب با تغییرات اجتماعی و با هم‌اندیشی با اعضای خود در سراسر جهان، تعریف جدیدی از مددکاری اجتماعی ارایه می‌دهد که این نشانگر پویایی و روزآمدی این حرفه در مواجهه با مشکلات اجتماعی است.

 به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی جامعه ایران، برای تحقق ماموریت اصلی حرفه مددکاری اجتماعی که همانا توانمندسازی و سلامت اجتماعی است، می‌بایست تغییراتی درحوزه آموزش، سیاست‌گذاری و عمل روی دهد.

نگاهی گذرا به وضعیت آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی ایران، ضرورت و اهمیت توجه و توسعه این حرفه در کشور را دوچندان می‌کند؛ حرفه‌ای که علی‌رغم گذشت ۶۰ سال از تاسیس آن در ایران، هنوز برای بسیاری از مردم حتی سیاست‌گذاران ناشناخته مانده است!

بی‌شک یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در تحقق سلامت بیماران را باید موضوع حمایت‌های اجتماعی دانست که این امر در فرایند درمان از طریق مددکاران اجتماعی تحقق پیدا می‌کند و در بهبود، تقویت روحیه و نشاط آنان تاثیر به‌سزایی دارد.

مددکاران اجتماعی شاغل در نظام سلامت ایران به صورت محسوس، مشکلات خدمت‌گیرندگان و خانواده‌های ایشان را لمس می‌کنند و تمامی تلاش و همت خود را برای کاهش درد و رنج ایشان به خدمت می‌گیرند. از همین رو است که حرفه مددکاری اجتماعی را باید یکی از مشاغل پرفشار و سخت در حوزه سلامت برشمرد.

امید است در روزهای نه چندان دور، به همت شما مددکاران اجتماعی شاغل در بیمارستان‌ها و کلیت نظام سلامت، به استانداردهای جهانی نزدیک شویم و بتوانیم با هم‌دلی و دل‌سوزی، جایگاه این حرفه را در نظام سلامت ارتقا دهیم.

در آستانه بهار طبیعت، ضمن شادباش فرارسیدن روزجهانی مددکاری اجتماعی به همکاران گرامی، سلامت و سربلندی همه را از خداوند مهربان خواستارم.

 سید محمدهادی ایازی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی