در اردو با طبیعت چگونه رفتار میکنید؟

در اردو با طبیعت چگونه رفتار میکنید؟

هرکدام از اردوهای دانش آموزی ودانشجویی در یک موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی برگزار می‌شود. گاهی در نزدیکی دریا هستید، گاه در دل کویر و گاهی هم به جنگل می‌روید، ممکن است در هوایی گرم‌وخشک باشید یا سرد و برفی. ممکن است برای رسیدن به مکان برگزاری اردو چندین روز در راه باشید از بندرعباس تا شمال کشور بروید، از اهواز حرکت کنید، از جاده‌ها و شهرهای مختلف بگذرید تا به مشهد برسید. تبریز سوار خودرو شوید و آن‌قدر شهر و جاده پشت‌سر بگذارید تا به قشم برسید. یا ممکن است تنها چندساعتی را بپیمایید تا به یکی از باغات خوش آب‌وهوا یا مکانهای تاریخی شهر خود برسید.

در هر یک از این موقعیت‌ها آن‌چه هر لحظه همراه شماست طبیعت پرتنوع ایران است که در یک لحظه‌ی واحد آب‌وهوای چهارگوشه‌ی آن با هم متفاوت و در تناقض است. آن‌چه در اردو باید به آن اهمیت داد توجه به طبیعتی است که در آن قرار گرفته‌اید.

با طبیعت دوست شوید و مشتاق آن باشید که شرایط مختلف آن را تجربه کنید.

اردوی شما از آن لحظه که سوار وسیله‌ی نقلیه می‌شوید و حرکت می‌کنید شروع می‌شود. به جاده خوب نگاه کنید. طلوع و غروب خورشید را ازدست ندهید. چیزی که شاید در طول زندگی روزمره به فراموشی سپرده می‌شود. حواستان به ماه و ستاره‌ها باشد. بیابان‌ها، کوه‌های دوردست، افق مقابل چشم‌تان را بادقت ببینید. به تغییرات آب‌وهوایی و جغرافیایی دقت کنید. متوجه جغرافیای متفاوتی که در آن برای چندروز قرار گرفته‌اید باشید و قدر آن را بدانید. اگر هوا سرد یا گرم است، اگر آفتاب تند است و یا زمین خشک است مطمئن باشید در همان لحظه طبیعت چیزهایی هم دارد که برایتان جذاب، جدید و متفاوت باشد.

از هیچ‌چیز طبیعت غافل نشوید. عمیقا تنفس کنید و خوب و بادقت نگاه کنید. صدای برگ‌ها را بشنوید، با تنوع درختان آشنا شوید و صدای امواج دریا را به دل بسپارید، زیر پای خود را بادقت نگاه کنید و حواستان به آسمان بالای سرتان باشد، سکوت کویر را دریابید، آرامش کوهستان را درک کنید و هرجا که هستید برای لحظاتی با طبیعت خلوت کنید و آن‌چه را که می‌بینید دوست داشته باشید.

ارتباط گرفتن و دوستی با طبیعت می‌تواند از شما آدم دیگری بسازد. احساسات درونی شما را منقلب می‌کند و به‌سوی پاکی‌ها و خوبی‌ها سوقتان می‌دهد. حتی اگر به دوروبر خود خوب نگاه کنید می‌بینید انسان‌هایی که دوستی و ارتباط روحی با طبیعت دارند دوست‌داشتنی‌تر و صبورتر و مهربان‌تراند.


آمار و اطلاعات

بازدید امروز :131
بازدید دیروز :403
این هفته :1398
این ماه :9314