كليد هاي طلايی براي برگزاري اردوها (1)

كليد هاي طلايی براي برگزاري اردوها (1)

از وجود اختلاف‌نظر در گروه استقبال کنید

از وجود اختلاف‌نظر در گروه نهراسید. واقعیت آن است که اگر همه‌ی افراد شرکت‌کننده در اردو شبیه به‌ هم بیندیشند، گروه خود به‌ خود عملکردی یکنواخت و کسل‌ کننده خواهد داشت. اما اگر اعضای تیم دیدگاه‌ها و نگرش‌های متفاوت داشه باشند و در‌عین‌حال از تفاوت‌های‌شان آگاه باشند، می‌توانند از مهارت‌ها و اطلاعات متفاوت و متنوع یکدیگر بهره بگیرند.

از طرفی باید پذیرفت در هر گروه و جمعی اختلاف‌نظر وجود دارد. اما گروه با بیان ایده‌های مختلف اعضایش است که رشد می‌کند. پس تمرین کنید که نظرات و عقاید خود را مطرح کنید و البته بیشتر از آن تمرین کنید تا به نظرات و حرف‌های دوستانتان هر چقدر هم که متفاوت با خواست و نظر شما باشد گوش دهید.

به استقبال نظرات و حرف‌های دیگران بروید و در مقابل سخنان و ایده‌های جدید صبور و شنوا باشید. این باور را در خود پرورش دهید که قرار نیست همه مثل هم فکر کنند. قرار نیست همه شبیه به‌هم باشند این تفاوت‌ها و اختلافات است که جمع را پویا و زنده نگه می‌دارد. اگر گروه به هر دلیلی نظر و ایده‌ای را پذیرفت که مخالف خواست شما بود به تصمیم جمع احترام بگذارید و تصمیم نهایی را به‌رسمیت بشناسید. نگویید چون از ابتدا با این ایده مخالف بوده‌اید همکاری نمی‌کنید. این طرز فکر هم اشتباه و هم برای یک داوطلب هلال‌احمری خطرناک است.

فعالیت‌های شما در هلال‌احمر همواره بر مبنای تصمیم‌گیری‌های جمعی خواهد بود که ممکن است گاهی‌اوقات برخلاف میل و نظر شما باشد پس‌از همین حالا تمرین کنید که چگونه می‌توان برای به سرانجام رسیدن ایده‌ای تلاش کرد که شاید از ابتدا با آن موافق نبودید.

تجربه نشان می‌دهد همراهی‌کردن با نظرات مخالفان همیشه هم ناخوشایند نیست. بسا در طول راه خودتان نیز به طرفداری از نظری بپردازید که با آن مخالف بوده‌اید اما همه این‌ها تنها زمانی رخ خواهد داد که شما تمرین کنید هم نظر و ایده خود را با دلیل و منطق قوی مطرح کنید و هم به حرف‌های دیگران خوب گوش دهید و به تصمیم جمع احترام بگذارید.


منبع : اردو، راهنمای عمل اعضای سازمان جوانان هلال احمر، معاونت دانشجویی و جوانان، بهار و تابستان  1392


آمار و اطلاعات

بازدید امروز :88
بازدید دیروز :397
این هفته :1577
این ماه :3591