مهارت مقابله با هيجانات منفی و استرس

مهارت مقابله با هيجانات منفی و استرس

جوانان برای اینکه بتوانند در اجتماع به عنوان یک شهروند نقش موثرتری را ایفاء کنند و در فعالیت های بشردوستانه مشارکت داشته باشند، نیازمند کسب مهارت های متعددی در زندگی هستند.

سازمان جهانی بهداشت، مهارت های زندگی را شامل ده "مهارت اصلی" میداند که میتوان آنها را در پنج گروه زیر دسته بندی نمود:

1-    مهارت  خود آگاهی و همدلی

2-    مهارت ارتباط بین فردی موثر و ابراز وجود

3-    مهارت مقابله با هیجانات و استرس های زندگی

4-    مهارت تفکر خلاق و نقاد   

5-    مهارت تصمیم گیری و حل مساله

بنا داریم در پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی فرصتی را برای طرح این موضوعات مهم فراهم آوریم. امیدواریم مورد استفاده مخاطبان سایت بویژه جوانان عضو هلال احمر قرارگیرد.

در ابتدا تعریف ازمهارتهای زندگی را ارایه می دهیم و درادامه مهارت مقابله با هيجانات منفی و استرس را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

مهارت های زندگی، مهارت هایی هستند که برای افزایش توانایی های روانی و اجتماعی افراد آموزش داده می شوند و فرد را قادر می سازند که به طور موثر با مقتضیات و کشمکش های زندگی رو برو شده و در نهایت به او کمک میکنند تا از  رفتارهای آسیب زننده به بهداشت و سلامت پرهیز نموده و از سلامت روان بهتری برخوردار شوند.

مهارت مقابله با هيجانات منفی و استرس ، اين توانائي فرد را قادر مي سازد تا هيجان ها را در خود و ديگران تشخيص دهد، نحوه تاثير هيجان ها بر رفتار را بداند و بتواند واکنش مناسبي به هيجان هاي مختلف نشان دهد.

با شناخت و پذيرش هيجانهای خود و اطلاع از چگونگی تاثير آنها بر رفتارمان می توانيم کنترل مناسبی بر هيجان هاي خود داشته باشيم و آنها را به نحو مناسبی بروز دهيم. بدين ترتيب بر بخش مهمی از زندگی خود کنترل خواهيم داشت و مسئوليت واکنش های خود نسبت به افراد و حوادث را پذيرا خواهيم بود. فرآيند يادگيری و اداره هيجان ها بر دو اصل استوار است:

1-    شناخت و پذيرش هيجانها و قبول مسئوليت آنها با تاکيد بر اين نکته که گرچه تجربه هيجان های مختلف، طبيعی و قابل قبول است  ولی بروز هر گونه واکنش رفتاری در پاسخ به آنها پذيرفتنی نيست.

2-    ابراز مناسب هيجان ها و خود انضباطی،  بطوريکه بياموزيم ما کاملاً تحت فرمان هيجان هاي خود نيستيم و در ابراز آنها حق انتخاب داريم و می توانيم آنها را با واکنش هايی مثبت و سازنده نشان دهيم. از هيجان های بسيار مهم که نياز به اداره مناسب دارند می توان به خشم اشاره کرد.


آمار و اطلاعات

بازدید امروز :132
بازدید دیروز :373
این هفته :913
این ماه :8889